O nás

Volám sa Vladimír Laš, holuby chovám od svojich piatich rokov, kedy sme sa presťahovali z Rosiny do Višňového. Prvé holuby som dostal od môjho starého otca Tomáša Hodasa, ktorý bol uznávaný chovateľ. Robil ošetrovateľa u jedného z najlepších chovateľov staviteľa Prochádzku.

Oficiálnym členom chovateľov som sa stal v roku 1968. Veľký obrat v mojom chovateľskom živote nastal v roku 1983 po dostavbe nového domu a nového holubníka. Vtedy som spolu so starým otcom založil nový chov, ktorý sa skladal z holubov od priateľov Ing. Gašku Františka, Jordána Malíka, Jána Mičkyho, Rudolfa Rosinca a pána Lasku z Havířova. Boli to holuby Fábry a Van Roy.

V roku 1988 som bol na dovolenke v Nemecku, kde som náhodou objavil pána Antona Klinkhammera. Z návštevy tohto špičkového nemeckého chovateľa som doniesol prvý pár holubov Klinkhammer. Po zaradení holubov do chovu som zistil, že odchov z týchto holubov je výborný. Preto som v roku 1992, kedy už nebol problém z vycestovaním, navrhol priateľovi Gaškovi, aby sme vycestovali k pánovi Klinkhammerovi a kúpili tieto holuby. Po dohode som zorganizoval návštevu. Vtedy sme kúpili 14 mláďat a jednu neskoračku. Slávnu chovnú holubicu 127. Myslím si, že import holubov rasy Klinkhammer bol najlepší, aký sa do tých čias podaril. Návštevu pána Klinkhammera sme ešte zopakovali v rokoch 1994, 1997, 1999 a v roku 2000.

V roku 2000 začal chovať holuby aj môj brat Juraj, ktorý už v roku 2003 špičkovo súťažil v oblasti Žilina s holubami Klinkhammer. V roku 2006 nastala nová etapa holubárenia, keď sme sa spolu s Jurajom spojili a založili tím Laš Vladimír + Juraj. V roku 2007 sme u Juraja postavili novú chovnú voliéru, kde v súčasnosti chováme 30 párov chovných holubov rasy Klinkhammer, Drapa, Meier, Hermes, Van Dyck, Schellens. Taktiež spolu pretekáme a dosahujeme veľmi dobré výsledky.

Doplnením Klinkhammerov o holuby od majstrov Nemecka Andreasa Drapu a Heinza Meiera z Radhenu sa náš chov oživil a sľubujeme si od toho ešte lepšie výsledky.